Haber Detayı
12 Mart 2021 - Cuma 21:32
 
Başkan Dölekli, Pasinler sadece doğunun değil, Anadolu’nun sigortasıdır
Başkan Dölekli, Pasinler sadece doğunun değil, Anadolu’nun sigortasıdır
Gündem Haberi
Başkan Dölekli, Pasinler sadece doğunun değil, Anadolu’nun sigortasıdır

Pasinler Belediye Başkanı Ahmet Dölekli, Pasinler’in düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yılı münasebetiyle yaptığı açıklamada “İstiklâl Mücadelesinin meşalesini yakan Dadaşlar, yine aynı tarihi misyonu üstlenecektir” dedi.

 

Pasinler’in tarih de taşıdığı değerin dün olduğu gibi bugünde devam ettiğine vurgu yapan Pasinler Belediye Başkanı Ahmet Dölekli, “Pasinler sadece doğunun değil, Anadolu’nun sigortasıdır. Pasinler hem stratejik öneme sahiptir, hem de manevi ağırlığı olan bir şehirdir. Batılı devletlerin Anadolu üzerindeki emellerinin gerçekleşmesine Erzurum Kongresi, ardından da 13 Mart İstiklâl mücadelesi engel olmuştur. Kadını, erkeği, genci, ihtiyarı Dadaşlar; yüreklerinde iman ve vatan sevdasıyla düşmanın karşısına çıktılar. Bu sevdanın önünde hangi düşman durabilirdi ki? Silahlar bedenleri yaralar, ama imanı güçlendir. Bir ve beraber olmuş Pasinler’in imanlı evlatları önlerine kattığı Rusları ve işbirlikçilerini 13 Mart günü bu topraklardan söküp atmıştır.

 

Türk tarihi şan ve şerefle doludur. Tarih boyunca ayaklarının değdiği her toprağa adalet ve medeniyet götürmüş bu millet fethettiği topraklarda yaşayan insanların mal, can, namus ve inanç özgürlüklerini korumayı görev bilmiştir. Buna rağmen asırlarca Türk Devletleri sınırları içerisinde huzur ve adaletle yaşayanların dış güçlerin kışkırtması ile işledikleri katliamlar hafızalarımızdan silinmemiştir, asla silinmeyecektir. Pasinler’in toprağı şehitlerimizin kanı ile yoğrulmuştur. Canlarını veren şehitlerimiz, bu topraklara can olmuştur. Bu topraklar, üzerinde yaşayanların Kahraman bir millet olduğuna şahitlik etmiştir. Biz bu toprakların evladıyız.

 

13 Mart, Pasinler’in verdiği İstiklal Mücadelesinin tarihidir. Geçmişimizden ders alarak, geleceğimize yön vermeliyiz. Daha dün düşmanın karşısına yıkılmaz bir kaya gibi dikilen Dadaşlar, bugün de üzerlerine düşen görevi layıkıyla yapacaktır. Ülkemiz üzerinde oynanmak istenen oyunlara ve çizilmek istenen istikamete asla izin vermeyecektir. Yürekleri vatan ve millet sevgisiyle çarpan Pasinler’in kadir ve kıymet bilen evlatları, bu oyunları daha önce bozduğu gibi bugünde bozacaktır. Bizim, Pasinler’e güvenimiz tamdır.

 

13 Mart, Pasinler’in istikrar ve güven içinde, geleceğe emin adımlarla yürüme kararlılığının güç kazandığı gün olmuştur. Sen-ben demeden, birlik ve beraberlik içerisinde, geleceğimizi el ele vererek hep birlikte inşa edeceğiz. Bugünlere birlikte geldiğimiz gibi, geleceğe de yüreğimizdeki Türkiye sevdası ve hizmet aşkıyla birlikte yürüyeceğiz.

 

Bu şehrin bütün evlatlarının; genç, ihtiyar, kadın, erkek hep birlikte verdiği, kurtuluş mücadelesi sonunda elde ettiği özgürlük, bağımsızlık ve kurtuluş gününü canı gönülden kutluyorum. Şehitlerimizi, gazilerimizi, Nene Hatun’u, Kazım Karabekir Paşayı ve isimsiz kahramanları rahmetle yâd ediyor, mekânları cennet, ruhları şad olsun diyorum.

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: Başkan, Dölekli,, Pasinler, sadece, doğunun, değil,, Anadolu’nun, sigortasıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı