Yazı Detayı
22 Eylül 2021 - Çarşamba 10:45
 
1048 PASİNLER MEYDAN MUHAREBESİ RUHUYLA BİR DURUM DEĞERLENDİRMESİ
Ali Osman ENGİN
 
 

Aziz dostlar, şan ve şerefle dolu Tük tarihi içerisinde çok önemli savaşlardan birisi olan Pasinler Savaşı, 18 Eylül 1048 tarihinde Pasinler bölgesinde, büyük Selçuklu Devleti ve Bizans İmparatorluğu arasında yapılmıştır. Pasinler Savaşı tarihe geçmiş ilk meydan muharebelerinden birisi olarak tarihimizde Bizans’a karşı yapılan ilk meydan muharebesidir. Bu gün olduğu gibi bu meydan muharebesinde Ermeniler diğer yandaşlarıyla beraber Bizans ordusunu desteklemişlerdir. Bu meydan savaşının kazananı Büyük Selçuklu Devleti olmuştur.

 

Pasinler Savaşının önemi, Türklerin Bizans İmparatorluğuna karşı girdiği ilk savaş olması ve Doğu Anadolu’dan başlayarak tüm Anadolu’yu denetim altına almaya başlamış olmasıdır. Savaştan zaferle çıkan Büyük Selçuklu Devleti Bizans ile yapılan anlaşmada; İstanbul’da bulunan camiyi tamir ettirecekler, Abbasi Halifesi ve Tuğrul Bey adına hutbe okutacaklardır. Bu savaşla Anadolu’nun kapıları Türklere açılmaya başlamıştır. Malazgirt Meydan muharebesi ile Anadolu’ya fiili olarak ayak basılması için tanzim edilen yol haritaları ve stratejilerin Pasinler savaşında edinilen kazanımlarla ilgili olduğunu düşünüyorum. Büyük Selçuklu Devlet i bu savaşla gücüne güç katmış, Anadolu coğrafyasına nüfuz edebilmek için özgüven ve cesaret kazanmıştır.

 

1048 Pasinler Meydan Muharebesiyle Anadolu’daki Türk-İslâm varlığını Haçlıları çılgına çevirip Malazgirt'e yol tutarak, Anadolu'nun kapılarını üstüne basa basa söylüyorum; büyük Türk Milletine açan muhteşem iradenin, 21. yüzyılda güzel Hasankalemizde o günün tarihsel bilinç ve şuurundan hareketle geride bıraktığına inandığım izleri, o zamandan bu zamana yeni nesillerin o bağlamda Kızıl Elma ve İlayıKelimetullah motifli hedeflerini ve Teyo Pehlivan misali hayallerini, Nefi misali haksızlık karşısında boynu gitse bile susmayan dilini,   

 

“Öz canımdan çok sevdiğim Erzurum (Hasankale-Pasinler)
Çaresiz dişimi sıktım gidirem
Gafillerden darbe yedi gururum
Kaderime boyun büktüm gidirem

Selam olsun ecdâd ile ebâya
Abdurrahman Gazi, Habip Baba'ya
Tuz ektiler çalıştığım çabaya
Emeğimi suya kattım gidirem

Kırılmış sazımı astım tavana
Çevirdim yönümü döndüm divâna
Gurbet kelepçedir yurdu sevene
Bilerek koluma taktım gidirem

Palandökenlerin sisli dumanı
Engininde bulamadım gümanı
Ezanlar okundu seher zamanı
Üç kez geri döndüm baktım gidirem

Benim canım feda bin cana
Bin can az gelirse ikibin cana
Kırk sene gözyaşı döktüm fincana
Kattım Karasu'ya aktım gidirem

Yel devirsin sebeplerin kökünü
Sırtıma verdiler sitem yükünü
Kırk senedir beklediğim ekini
Harmana dökmeden yaktım gidirem

Alnımız apaçık yüzüm karasız
Buna rağmen bırakmadılar yarasız
Tambura köyünden Emrah çaresiz
Ben de Erzurum'dan çektim gidirem

Reyhani'yim derdim gamım dinmedi
İftira darbesi cana sinmedi
Zeynel, Horasan'a gitti dönmedi
Bu da benim karabahtımgidirem” 

 

demeyen ve halkın göremeyen gözü, duymayan kulağı, konuşamayan dili olan halk ozanlarının can suyu verdiği, deli Osman’ın Sokrates misali yaşam tarzı ve söylemlerinin olduğu, hülasa geçmişini; anası ve babası Ruslar tarafından çocukken gözü önünde boğazlanarak şehit edilen deli Yusuf’un tırnağına bakarak görebildiği gibi unutmayan ve geçmişten ders alabilen insanların yaşadığı,  “komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” diyen şanlı Peygamberimizin Kuran-i hayat temelinde felsefesini, mazlum ve çaresizlerin ırzına, malına ve canına kast ederek tiritlenen ve aidiyetleri 1048 Pasinler Meydan Muharebesinde karşımızda saf tutan Türk-İslâm düşmanı haçlılara olan arsız, hırsız, tefeci zibidilerin yaşamak için nefes bulamadığı  birHasankale’yi eşyanın tabiatına uygun olarak görmek isterdim. Çünkü böyle bir Hasankale, evlatlarımıza bırakabileceğimiz en muhteşem miras olacaktır. Eğer böyle  bir miras var diyorsanız yaşatmak, değilse yeniden inşa etmek zorundayız. İçerisinde yaşadığımız 21. yüzyılda; kimsesizlerin kimsesi olmayan, veya olamayan güçlülerden bahsediliyorsa, şu kuraklık döneminde tarlasına toprak suyu veremeyenler varken, sahip olduğu her ne türlü olursa olsun güce dayanarak kendi tarlasını 5-10 defa sulayan zorba zalimler varsa, Mareşal Fevzi ÇAKMAK’ın; “birtakım tarikatlar ve kripto cemaatler Siyonist Haçlı ittifakının ileri karakollarıdır” ifadesine rağmen hala bu tür DNA’ sı bozulmuş yapıları 1048 ruhuna ve Türk Milletine ihanet olarak organize edip yaşatmak isteyenler ortalıkta boy gösteriyorsa, burada çok önemli bir sorun var demektir. Kısacası 1048 de olduğu gibi o amansız meydan muharebesi devam etmektedir. Gerçekten de saflar netleşmeye başlamıştır. Devlet erki en uygun zamanda ve en uygun yöntemlerle gereğini mutlaka yapacaktır.

 

 

Ancak ifade etmek isterim ki, var olan yaşantı, tecrübe ve deneyimlerden yola çıkarak o irade ve "Devlet Ebed Müddet" temelli ve "İlayıKelimetullah" sevdalı irade daha canlı ve istendik bir geleceği kuşatacak misyon ve vizyona dönüşememiştir. Bu değerlendirmeleri yaparken, iyi bilinmelidir ki maksat; ar, edep ve namusuyla yaşayan, ezelden ebede vatan, bayrak, iman, ezan ve devlet kaygısı olup büyük Türk-İslâm Milletinin mensubu olmaktan gurur duyan civanmertler değildir. Sadece uzun yıllara dayanan ve kronikleşmiş sosyal, kültürel, psikolojik ve ekonomik sorunlara tarafsız bir bakış açısıyla parmak basmak ve eğer anlamlı bulurlarsa yetki ve irade sahiplerine bir pencere açabilmektir. Şüphesiz ki yığılan sorunların kaynağı geçmişten günümüze kadar gelen hayati hata ve sorunlara dayanmaktadır ve İnşallah an adına cari olan irade ve otorite sahipleri alacakları radikal önlemlerle bu sorunları kaynağında çözeceklerdir. Bunu yolu ve yöntemi elbette ki vardır.

 

 

Hiçbir zaman kula kulluk etmeyen Nefi'ler, İbrahim hakkılar, Alvarlı Efeler, Hacı Salih Efendiler, Hasan Dedeler, Ali Babalar gibi isimlerini sayamadığım öncü değerler yetiştirilememiştir. Güzel Hasankalemiz onlardan kalan sosyal sermaye ile hiç şüphe yok ki bu günlere gelebilmiştir. Elbette ki, bu sorun sadece yerel yönetimlerle ve sadece kamu hizmeti yürüten kurum ve kuruluşlarla izah edilemez. Hasankale'nin suyunu içip ekmeğini yiyerek ve havasını soluyarak yetişen entelektüel kesimin de sorumlulukları olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Hasankale’nin tüm sosyal, psikolojik ve kültürel sorun alanlarıyla ilgili olarak yetiştirdiği entelektüel kesim ne yazık ki, irade sahibi olup idare edenlere bu konularda en basitinden danışmanlık yapamamışlardır. Doğru söylemek gerekirse herhalde 1048’deki meydan muharebesindeki gibi karşı taraftan olduklarını düşündüğümkaranlık birilerinin kurdukları tezgâhlarda ürettikleri çıkar ve menfaat temelli çirkef oyunları kaygılardan dolayı hep bu tür taleplerin önü kesilmiştir.

 

 

Halbuki Ülkemizin her tarafındaki kamu ve özel sektörde, eğitim kurumlarımızda ve üniversitelerimizde  Hasankale’nin suyunu içmiş, havasını solumuş ve ekmeğini yemiş alanlarında dünya çapında profesyonel düzeyde uzmanlaşmış çalışan ve hocalarımız bulunmaktadır. Özellikle sağlık, ziraat, eğitim, tarih, iktisat, şehirleşme, toplumsal kalkınma gibi öncelikli alanlarda oldukça donanımlı ve kendilerini kanıtlamış uluslararası hocalarımız vardır. Bu insanların bana göre makam, mevki ve her hangi bir maddi beklentilerinin de olacağını sanmıyorum. Sadece ahde vefa borçlarını fikir ve projeleriyle ödemek isterler. Bu da insani bir özelliktir. Üretilecek projeler ve yapılan önerilerin geleceğe dönük olarak herkesi memnun edecek ve kendilerine daha fazla katma değer olarak geri dönecek öneri ve çalışmalar olmalıdır ve olacaktır. Hiç kimsenin yasal mevzuatlara uygun olarak hür iradesiyle yaptığı işlerden dolayı eleştirilmesi söz konusu değildir. Elbette ki eğer yapılması gereken bir şey varsa, muhakkak o güzel insanlarla birlikte ve kesinlikle isteyerek ve gönüllü olarak yapılmalıdır. Daha iyi ve daha fazla kazanç sağlayacak imkân ve fırsatlar sağlanarak var olan ve olası sorunlar çözülebilir. Bu manada Hasankale küreselleşen dünyamızda potansiyeli olan bir yerleşim birimidir. Sayın Belediye Başkanı, kesinlikle parti farkı gözetmeden, sadece Hasankale ve Hasankaleliyi düşünerek hiç kimseyi dışlamadan bu birlikteliği oluşturabilir ve gerçekten maziden atiye tarih bilinci ve şuuruyla bir silkinip ayağa kalkma süreci başlatabilir. 1048 Pasinler Meydan Muharebesinde ve tüm devlet ebed müddet mücadelesinde can veren şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 

Selam ve sevgilerimle.

 
Etiketler: 1048, PASİNLER, MEYDAN, MUHAREBESİ, RUHUYLA, BİR, DURUM, DEĞERLENDİRMESİ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
18 Ekim 2021
ASKIDA ÜMİT VAR!..
18 Eylül 2021
IRAK SURİYE VE AFGANİSTAN ÜÇGENİNDE TÜRKİYE
10 Ağustos 2021
GDO’LU KRİPTOLAR LÜTFEDİP YANAN ORMANLARIMIZI ESKİ HALİNE DÖNDÜREBİLİRLER Mİ?
23 Temmuz 2021
DÜNÜN GÜNEŞİYLE BUGÜNÜN ÇAMAŞIRLARINI KURUTMAYA ÇALIŞMAK!..
23 Haziran 2021
MİDASIN KULAKLARI…
11 Mayıs 2021
SELAHADDİN EYYUBİYİ ARAYAN MESCİDİ AKSA VAKFI MÜDÜRÜNÜN FERYADINA KULAK KESİLEBİLDİK Mİ?!..
08 Mart 2021
EĞİTİMDE KURUMSALLAŞMA VE OLAYLARI TARİHSEL ŞUURLA OKUMAK
16 Kasım 2020
ÖLENLERİ DİRİLTMEYE DİRİLERİ ÖLDÜRMEYE ÇALIŞMAK
07 Kasım 2020
VARLIK VE YOKLUK – ZENGİNLİK VE FAKİRLİK - İSRAF VE KITLIK – AÇLIK VE TOKLUK VE GÜÇ ZEHİRLENMESİ!..
02 Kasım 2020
ASKIDA EKMEK VAR!..
19 Ekim 2020
1048 PASİNLER MEYDAN MUHAREBESİNDEN 21. YÜZYILA HASANKALE
15 Ekim 2020
HASANKALE BELEDİYE BAŞKANI VE HALKINA ÖNERİMDİR
12 Ekim 2020
AHMET HAKAN’IN CNN TÜRK’TEKİ PROGRAMDA ERMENİ SALDIRISI İLE İLGİLİ SORUSUNA CEVABIMDIR
29 Ağustos 2020
PANDEMİ KRİZİNDEN EĞİTİMDE YENİ FIRSATLAR YARATMAK!..
06 Ağustos 2020
AYASOFYA' NIN CAMİ OLARAK YENİDEN İBADETE AÇILMASI VE FİLİSTİN MESELESİ!..
28 Temmuz 2020
SEÇENLER Mİ SEÇİLENLERİ SEÇİYOR, SEÇİLENLER Mİ SEÇENLERİ SEÇİYOR!..
21 Temmuz 2020
HASANKALE’NİN ADAM GİBİ ADAMLARI YA DA ADNAMELERİ!..
20 Haziran 2020
ÜNİVERSAL DÜZEYDE ÜRETİM PAZARLAMA VE TÜKETİM MUHASEBESİNDEN AHLÂK VİCDAN VE DAVRANIŞ MUHASEBESİNE!..
26 Mayıs 2020
BİLMEYİ BİLENLER NEZDİNDE CAMİLERİMİZE DÎNİ, SOSYOLOJİK, PSİKOLOJİK VE KÜLTÜREL BİR BAKIŞ!..
23 Nisan 2020
BİZE NE OLDU DESENE NEDEN BU HALE DÜŞTÜK
09 Nisan 2020
TÜM EMNİYET TEŞKİLATI MENSUPLARIMIZIN POLİS HAFTASI VE 10 NİSAN POLİS GÜNÜNÜ CANI GÖNÜLDEN TEBRİK EDİYORUM
01 Nisan 2020
ÜST AKILA DİYECEĞİM BİRKAÇ SÖZÜM VAR!..
24 Mart 2020
RİSKLERİ FIRSATA ÇEVİRMEK!..
19 Mart 2020
ÇANAKKALE DİLE GEL!..
16 Mart 2020
TEYO PEHLİVANLA KORONA VİRÜSÜ VE DİJİTAL DÜNYA SOHBETİ!..
13 Mart 2020
KÜRESEL ZORBALAR KORONA VİRÜSÜ VE YEREL FIRSATÇILAR!..
09 Mart 2020
FETÖNÜN VİRÜSLÜ SURİYE MANEVRALARI GÖZDEN KAÇIRILMAMALI!..
12 Şubat 2020
BÖYÜK OSMANLA TEYO GALAYA GELMİŞLER, GÖRELİM BAKALIM KİME NE DEMİŞLER!..
07 Şubat 2020
12 ve 13 MART YENİDEN DİRİLİŞ DESTANIDIR!..
03 Şubat 2020
2030 ve 2040 ' ın küresel dünyasını tarih bilinci ve şuuruyla şimdiden okuyup ona göre yönetim, üretim ve tüketim stratejileri geliştirebilen insan kaynaklarına ihtiyacımız var!..
20 Ocak 2020
JEOPOLİTİK STRATEJİLERDEN TEOPOLİTİK STRATEJİLERE GEÇİŞ DÖNEMİ
07 Kasım 2019
YÜKSEK DAĞLAR GİBİ YÜCEYİM DEME GÜN GELİR ETRAFIN YOL OLUR!
29 Ekim 2019
TERÖR EMPERYAL PROJESİ MİLLET VE ÜMMETHESAPLAŞMASI MI!?..
21 Ekim 2019
KİM DOST KİM DÜŞMAN BU ÇOK İYİ BİLİNE!..
08 Ekim 2019
HER YERDE OLDUĞU GİBİ ARTIK ERDEMLİLER HAREKETİNİ BAŞLATMAMIZ GEREKİYOR!..
01 Ekim 2019
HASANKALENİN DÜNÜ BUGÜNÜ VE YARINI
22 Eylül 2019
OLAYLARI KÖR NOKTALARINDAN OKUYUP OKUTARAK KURULAN TUZAKLARI BOZMAK ZORUNDAYIZ!..
01 Eylül 2019
TARİHSEL OLAYLAR VE SOSYOLOJİK OLGULAR
26 Ağustos 2019
BEN YAZIP UYARMAZSAM KİM YAZIP UYARACAK!..
06 Nisan 2019
31 MART YEREL SEÇİMLERİ
19 Aralık 2018
DEVLETİMİZİN VE AZİZ MİLLETİMİZİN BEKA SORUNU
05 Eylül 2018
ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE BEKA SORUNU!..
14 Ağustos 2018
AMERİKA’NIN PAPAZ KAÇTI OYUNU!..
08 Ağustos 2018
Amerika’nın Emperyalist Eylemlerinin Tehdit Seviyesine İnmesi!...
16 Temmuz 2018
15 TEMMUZU ANARAK UNUTMAMAK VE GEREĞİNİ YAPMAK
08 Temmuz 2018
CAN ÇEKİŞEN KRİPTO HAİNLERİNKUMPAS TUZAKLARI!..
31 Mayıs 2018
27 MAYIS VE ÜLKÜSÜ; TEK VATAN-TEK MİLLET-TEK BAYRAK-TEK DEVLET ADINA
25 Mayıs 2018
HEP AYNI YÖNTEM TEKNİK VE ARAÇ GEREÇLERELE GELECEĞİN DAHA İSTENDİK YAPILACAĞINI HAYAL ETMEK VE DÜŞÜNMEK OLS OLSA DELİLİK EMARESİ OLABİLİR!..
19 Mart 2018
ÇANAKKALE ÇANAĞINDAN BESLENMEK!..
05 Mart 2018
28 ŞUBAT POST MODERN DARBE GİRİŞİMİ
13 Şubat 2018
CUMHURİYET DÖNEMİ DARBELERİN TARİHİ SÜREÇ İÇERİSİNDE DOĞURDUĞU SONUÇLARDAN YOLA ÇIKILARAK SOSYOLOJİK BAKIŞ AÇISIYLA DEĞERLENDİRİLMESİ
25 Aralık 2017
KUDÜS Stratejisi Yeniden Dirilişin Milâdı Olacaktır
06 Aralık 2017
İRAN-AMERİKA VE TÜRKİYE
11 Kasım 2017
AMERİKA’NIN YENİ DÜNYA DÜZENİ VE PDY/PKK’YA BİÇİLEN YENİ ROL
20 Ekim 2017
KORSAN REFERANDUMLA MEŞGUL EDİLMEK İSTENEN TÜRKİYE İDLİB HAREKÂTIYLA RESTİNİ ÇEKTİ VE HAÇLI İTTİFAKININ KİRLİ EMELLERİNİ KURSAKLARINA GÖMDÜ!.. BİZLERE DÜŞEN CEPHE GERİSİNİ SAĞLAM TUTMAKTIR.
29 Eylül 2017
İHANET ATEŞİNDE AKLINI ISITANLAR KENDİ BEDENLERİNİN YANIŞINI SEYREDECEKLER!..
18 Ağustos 2017
İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!..
17 Temmuz 2017
15 TEMMUZ ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ
26 Haziran 2017
DEVLETİ BAŞSIZ BIRAKMAYA NİYET EDENLER KUZGUNLARA LEŞ OLMAKTAN KURTULAMAYACAKLAR!..
18 Mart 2017
NEYE EVET NEYE HAYIR!..
20 Şubat 2017
ANAYASA VE BAŞKANLIK (HÜKÜMET) SİSTEMİ REFERANDUMUNDA EVETLE HAYIR YER DEĞİŞTİRİRSE!...
04 Şubat 2017
ANAYASA REFERANDUMU VE TÜRK EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANININ SÖZLERİ!..
13 Aralık 2016
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SINIRLARIMIZIN ÖTESİNİ DE KAPSAYAN BİR BÖLGE ÜNİVERSİTESİ OLMA YOLUNDA
24 Temmuz 2016
VATAN VE MİLLET DÜŞMANI HAİN DARBECİLERİN TÜM FARKLILIKLARI İÇİNE ALAN BÜYÜK TÜRK MİLLETİNDEN YEDİKLERİ İFLAH OLMAZ DARBELER!
06 Haziran 2016
YERELLEŞME GÖRÜNTÜLÜ ÇIKAR OYUNLARIYLA TERÖRE ALTYAPI OLUŞTURMA VE TÜRKSÜZ OSMANLICILIK OYUNLARI!
04 Şubat 2016
Sabancı Suikastının Faillerinin Vermek İstedikleri Mesajları Anlamak!..
11 Ocak 2016
NİZAMI ALEM ÜLKÜSÜNÜN ARADIĞI ŞAHSİYETİN KAPİTALİST SİSTEM İÇERİSİNDE GEÇİRDİĞİ BİREY OLMA BUHRANLARI!..
06 Aralık 2015
YAKIN ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞINA TAKILI MASKELERİN DÜŞÜŞÜ
15 Kasım 2015
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
29 Ağustos 2015
Devlet sabrının sınırları ve terör örgütünün öfke kontrolsüzlüğü
04 Ağustos 2015
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
21 Şubat 2015
ABD’de bir askeri okulda ders olarak anlatılan Horoz ve Tilki Hikayesi!
18 Ocak 2015
FRANSA’DA YAŞANAN KATLİAMIN ARKASINDA OLANLAR
10 Ocak 2015
CHARLIE HEBDO – KARİKATÜR – İNFAZ
25 Aralık 2014
TARAFLARIN KONTROL EDİLEMEYEN BEŞERİ ÖFKE ŞİDDET VE HİDDETLERİ ARASINDA KAYBEDİLEN İNCE AYRINTI OKUMALARI
11 Aralık 2014
SEÇİM BARAJI VE SEÇMEN İRADESİ
23 Mart 2014
GARİP BİR ŞEKİLDE DEĞİŞEN HASANKALE
17 Mart 2014
ÇANAKKALE NEDİR? NE DEĞİLDİR?
17 Şubat 2014
YENİ TOPLUMSAL DÜZEN VE YAPININ TEMEL DEĞİŞKENLERİ; DURAĞANLIK-KAOS-DÜZEN VE HAYIR VE ŞER İLİŞKİSİ
02 Şubat 2014
DEĞİŞMESİ İSTENEN SEÇİM YASASI NELERİ DEĞİŞTİRMELİDİR?
19 Ocak 2014
DİL KÜLTÜR SİYASET VE MEDYA İLİŞKİSİ KAPSAMINDA POST MODERN ANLAYIŞ
07 Ekim 2013
ALLAH KORUSUN ZIVANADAN ÇIKMAK ÜZEREYİZ!
29 Eylül 2013
BEKTAŞİLİK, MEVLEVÎLİK KÜLTÜRÜ, İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİ VE TEYO FELSEFESİ
12 Eylül 2013
Ortadoğululaşmayı Özlediği ve 12 Eylül Öncesini Heves Edip İçine Közlediği İçin Ortası Mortası Mağaraya Dönen ve Hep Aynı Kenarı Kullanan Üniversite-i Ortadoğu!..
03 Eylül 2013
Hasan Kalenin Dünü ve Bu günü –Teyo Çözsün Kör düğümü!
15 Ağustos 2013
BİR BİLENİN PİR YANILDIĞI GİBİ ÇOK BİLENLER DE ÇOK YANILACAKLAR!..
18 Temmuz 2013
CENABI ALLAH GÖNDERDİĞİ EN SON DİNİNİN KORUYUCUSUDUR
08 Temmuz 2013
Dersanelerin Kapatılması veya Kapatılamaması!..
29 Haziran 2013
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ PROJE OKUR YAZARLIĞI VE TEYO PEHLİVAN’IN ANAYASA YORUMU
24 Haziran 2013
GEZİ PARKI OLAYLARI İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDA GİDİP GELEN YANSIMA OKUMALARI!..
18 Haziran 2013
TANSİYON MUTLAKA DÜŞÜRÜLMELİ
04 Haziran 2013
AKİLLER VE ARİFLER
22 Nisan 2013
SOSYAL SERMAYENİN ERİMESİ VE TEYO PEHLİVANIN YERİNMESİ
25 Şubat 2013
Zamanın Ruhu Değişti ve Teyo İmdada Erişti!..
07 Şubat 2013
YAYI KIRILAN DADAŞ!...
07 Ocak 2013
ZEMHERİ AYAZINDA YANARAK MİLLETİNİN UFKUNU AYDINLATANLAR
30 Aralık 2012
İYİLİK
26 Kasım 2012
İTEN ARABI KARIŞAN MEZHEPLER ARASINDA ARAMAK!
16 Kasım 2012
TERÖR SORUNUNU KİM ÇÖZER, KİM ÇÖZEMEZ?
11 Kasım 2012
TBMM TEZKERESİNİN ANLAMI VE ANLAMSIZLAŞTIRILMASI
Haber Yazılımı