Haber Detayı
01 Mart 2021 - Pazartesi 10:36
 
ÜNİVERSİTE ADAYLARI İÇİN DÜŞÜŞTE VE YÜKSELİŞTE OLAN BÖLÜMLER
ÜNİVERSİTE ADAYLARI İÇİN DÜŞÜŞTE VE YÜKSELİŞTE OLAN BÖLÜMLER
Eğitim Haberi
ÜNİVERSİTE ADAYLARI İÇİN DÜŞÜŞTE VE YÜKSELİŞTE OLAN BÖLÜMLER

Üniversite ya da diğer adı ile yükseköğretim kurumlarının en önemli özellikleri ileri düzeyde eğitim veren kurumlar olmalarıdır. Üniversitelerin asıl özelliği ise araştırmalar yapma ve yeni bilgiler üreterek bilime ve insanlığa katkı sunacak yararlı işler yapmalarıdır. Üniversiteler fikri hür, vicdanı hür bireylerin kutuplaşmalara ve ayrıştırmalara kapılmadan yalnızca bilimin ışığında doğruya ulaşma çabası içerisinde olacakları eğitim yuvalarıdır. Ancak günümüzde maalesef bu düşüncenin dışında hareket edildiğini üzülerek gözlemliyoruz. Belki de sanayileşmenin etkisi ile olacak üniversitelere olan bakışta son yıllarda ciddi bir değişme meydana geldi. Bilime katkı sağlayan insanların refah düzeylerinin artması ile birlikte üniversitelerin cazibeleri de buna paralel olarak artmaya başladı. Bilim üretmekten ziyade insanlar artık iş bulma umudu ile üniversitelerin kapılarını çalmaya başladılar ve bilime katkı sunma anlayışının yerini de hızlı bir şekilde üniversitelerden mezun olup iş bulma anlayışı almaya başladı.

PEKİ  ÜNİVERSİTELERİN EN POPÜLER BÖLÜMLERİ HANGİLERİ ?

Tıp Fakültesi Zirvedeki Yerini Korumaya Devam Ediyor.

Tıp fakültesinde altı yıllık bir eğitim verilmektedir. Bu fakülteden mezun olanların amacı ise sağlık sorunları yaşayan insanların sağlık sorunlarını gidermek ve sağlıklı birer birey olarak hayatlarını sürdürmeleri için Tıp biliminin onlara vermiş oldukları imkanlar çerçevesinde hastalara kalıcı çözümler üretmektir. Aynı zamanda bu bölümden mezun olanların özelliği meslek hayatlarından da edindikleri tecrübeler ışığında bilime katkı yapıyor olmalarıdır. Haliyle bu bölümü okumak diğer bazı bölümler gibi ciddi bir emek ve sorumluluk gerektirmektedir. 6 yıllık eğitim içerisinde gerek klinik eğitim, gerek uygulamalı eğitim gerekse teorik eğitim bakımından oldukça zahmetli bir süreç doktor adaylarını beklemektedir. Kısacası şunu söyleyebilirim ki mesleği ile bütünleşmek isteyen adayların tercih etmeleri gereken bir bölümdür. Tıp fakültesinden mezun olan adaylar uzmanlık alanlarını seçmek için TUS’a (Tıpta Uzmanlık Sınavı) girmek ve aldıkları puanlara göre de kendi uzmanlık alanlarına göre çalışmalarını sürdürmek zorundalar. Tıp fakültesi öğrencileri de bu sınava girebilirler. Ancak uzmanlık almak için fakülteyi bitirmiş olmaları gerekmektedir.

  Tıp fakültesindeki eğitimini tamamlayan adayların aile sağlığı merkezleri, üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri ve özel hastaneler gibi pek çok kurumda çalışmaları mümkündür. İnsan sağlığının hala en büyük servet olduğunu da düşünecek olursak Tıp fakültesi mezunlarının iş bulma anlamında önlerinin kesileceğini kolay kolay düşünmemiz mümkün olmayacak gibi görünüyor.

 

 

Hukuk Fakültesi Eşit Ağırlık Puan Türünün Gözdesi Olmaya Devam Ediyor.

Hukuk’un tanımını inceleyecek olursak bireylerin diğer bireyler ve toplumlar arasında olan ilişkileri ayarlayan ve düzenleyen kuralların toplanmış halidir gibi bir cümle ile karşılaşıyoruz. Bu demektir ki insanlık var oldukça insanlar arası ilişkilerde var olacaktır. Bu ilişkilerin düzenlenmesi veya sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için mutlaka hukuka ihtiyaç vardır.

Hukuk fakültesinden mezun olan bireylerin tıpkı Tıp fakültesinden mezun olanlar gibi kendi alanlarına da iş tecrübeleri ile katkı sağlamaları beklenmektedir. Meslek hayatlarında yaşadıkları aksaklıklar ya da gözlerine çarpan eksiklikler çerçevesinde yasaların düzenlenmesine veya yeniden yasa yapılmasına da zaman zaman katkı sundukları gözlenmektedir. Hukuk bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. 4 yıllık eğitimin ardından hukuk mezunları isterlerse akademik kariyerlerine devam edebilirler.

Hukuk mezunları eğer isterlerse avukatlık mesleğini icra edebilirler. Bunun için öncelikle avukatlık stajı yapmaları gerekmektedir.

Avukatlık stajının süresi bir yıldır. Bu sürenin altı ayı mahkemelerde kalan altı ayı ise Baro Levhası’na kayıtlı ve meslekte en az beş yıllık kıdemi olan avukatların yanında yapılmaktadır.

Hukuk fakültesi mezunları hakim veya savcı olmak isterlerse hakimlik ve savcılık sınavlarına hazırlanarak hakim veya savcı da olabilirler.

Sözel Puan Türünde En Gözde Bölüm Özel Eğitim Öğretmenliği.

Özel Eğitim Öğretmenliği zihinsel, duyusal ve fiziksel anlamda engeli olan kısacası özel gereksinimli olan bireylerin eğitimlerinden rol oynayan bir meslektir. Üniversitelerin eğitim fakültelerinde yer almaktadır. Önceden Zihinsel Engelli Öğretmenliği, İşitme Engelli Öğretmenliği gibi farklı alanlarda çalışılıyorken son yıllarda tek bir çatı altında toplanarak Özel Eğitim Öğretmenliği adı ile hizmet vermektedir. Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünden mezun olanlar özel eğitim merkezlerinde, okullarda ve rehberlik araştırma merkezlerinde çalışma imkanına sahiptirler. Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünü okuyanlar 4 yıllık bir eğitimin ardından Özel Eğitim Öğretmenliği lisans diplomasını elde ederler ve bu diploma ile çalışmaya başlarlar.

Hukuk Fakültesi Yükselişte!

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin yapmış olduğu sınavlar neticesinde eşit ağırlık puan türünde tercih edilen Hukuk Fakültesi’nde 2019 yılındaki tercihlerde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi hukuk fakültesi 40. 891 sıralama ile kapatmışken 2020 yılında bu sıralama 31.383’e yükseldi. Atatürk Üniversitesi hukuk fakültesi 2019 yılında 36.304 sıralama ile kapatmışken 2020 yılında 25.417 gibi bir sıralama ile kapattı. Trabzon Üniversitesi hukuk fakültesi 2019 yılında 34.949 sıralama ile kapatırken 2020 yılında 25.615’lik sıralama ile kapattı.

Beslenme ve Diyetetik Bölümün’de Düşüş Var!

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin yapmış olduğu sınavlar neticesinde sayısal puan türü ile tercih edilen Beslenme ve Diyetetik bölümü İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde 2019 yılında 87.595 sıralama ile kapatmışken 2020 yılında 107.612 gibi bir sıralama ile kapattı. 2019 yılında Atatürk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 152.997 sıralama ile kapatmışken 2020 yılında bu sıralama 177.631’e geriledi. 2019 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 49.274 sıralama ile kapatmışken 2020 yılında bu sıralamanın 55.652’ye gerilediğini gözlemliyoruz.

 

Sınıf Öğretmenliği Yükselişte!

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin yapmış olduğu sınavlar neticesinde eşit ağırlık puan türü ile tercih edilen Sınıf Öğretmenliği bölümü Akdeniz Üniversitesinde 2018 yılında 99.200, 2019 yılında 88.829, 2020 yılında ise 77.173 sıralama ile kapattı. 2019 yılında Gazi Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği 74.165 sıralama ile kapatmışken 2020 yılında bu sıralama 62.253’e yükseldi. Ege Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği 72.664 sıralama ile kapatmışken 2021 yılında bu sıralamanın 64.336’ya yükseldiğini görüyoruz.

 

Uçak Mühendisliği Düşüşe Geçti!

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin yapmış olduğu sınavlar neticesinde sayısal puan türü ile tercih edilen Uçak Mühendisliği Bölümü 2019 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinde 6.144 sıralama ile kapatmışken 2020 yılında 6.699’a geriledi. Türk Hava Kurumu Üniversitesi 2019 yılında 15.960 sıralama ile kapatmışken 2020 yılında bu sıralamanın 16.112’ye gerilediğini gözlemliyoruz. 2019 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü 42.038’lik sıralama ile kapatmışken 2020 yılında bu sıralamanın 44.411’e gerilediğini gözlemliyoruz.

Eczacılık Düşüşe Geçti!

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin yapmış olduğu sınavlar neticesinde sayısal puan türü ile tercih edilen Eczacılık Bölümü Ege Üniversitesinde 2019 yılında 32.820 sıralama ile kapatmışken 2020 yılında bu sıralama 35.288’e geriledi. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Eczacılık 2019 yılında 33.421 ile kapatmışken 2020 yılında bu sıralamanın 35.288’e gerilediğini gözlemliyoruz. Karadeniz Teknik Üniversitesi Eczacılık bölümü 2019 yılında 40.371 sıralama ile kapatmışken 2020 yılında bu sıralamanın 41.335’e gerilediğini gözlemliyoruz. Eczacılık fakültesindeki bu düşüşün nedenini ise Eczane açma şartlarının değişmesine bağlıyorum. Artık eczacılık fakültesi mezunları 1 yıl yardımcı eczacı olarak çalıştıktan sonra mezuniyet ve tecrübe puanlarına göre belirlenen yerlerde eczane açabilecekler. İşte mevzuattaki bu değişimden ötürü ‘’eczacılığın önü kapanıyor mu?’’  düşüncesi de kafalarda soru işareti oluşturmaya başladı.

 

Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Bölümlerinde Düşür Var !

 Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümleri yeni binaların tasarımı ve yapımı, eski binaların restorasyonu, havaalanı, tünel, baraj, köprü gibi alanlarda çalışmalarını yürütürler. Bütün bu alanlarda işleyişin hızlanması veya sürdürülebilir halde olması dövize bağlıdır. Ülkemizde son yıllarda döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar inşaat sektörünü de derinden etkilemiştir. İnşaat sektörünün olmazsa olmaz girdilerinden olan demir ülkemize dolarla gelmektedir. Doların artışı demirin fiyatını, demirin artışı ise inşaat sektöründe çıktı olarak kullanılan üst yapı ve alt yapı ürünlerini derinden etkilemiştir. Bu ürünlerin fiyatlarındaki fahiş artış müşterilerin ilgisini azaltmış bu da inşaat sektörünün gerilemesine sebep olmuştur. Bu sebepten son yıllarda Mimarlık ve Mühendislik gibi meslek gruplarına mensup olan insanlara olan ihtiyaç da azalma yönünde eğilim göstermiştir. Ülkemizde döviz kurunun düşüşe geçmesi ile birlikte bu meslek gruplarına olan ihtiyaç da zamanla artış gösterecek ve eski popülerliği yeniden bu bölümler kazanmaya başlayacaklardır diye ümit ediyorum.

 

Fen Edebiyat Fakültelerini Düşünenler Pedagojik Formasyonun Kaldırıldığını Unutmayın!

Bildiğiniz üzere fen-edebiyat fakültesi mezunları mezun oldukları üniversitenin diploması ile öğretmen ünvanına sahip olamıyorlar. Çünkü akademik tanımları ilkokul, ortaokul ve lise gruplarında öğrenmeye açık bireylere onların algılayabilecekleri düzeyde aktaramıyorlar. İşte bunun için üniversitelerin bünyesinde eğitim bilimleri, öğretim ilke ve yöntemleri, eğitimde ölçme ve değerlendirme, eğitim psikolojisi, sınıf yönetimi,özel öğretim yöntemleri gibi dersler verilerek öğretmen olmayan bireylerin öğretmen olmaları sağlanmaya çalışılıyordu. Yeni dönemde artık formasyon kaldırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı Kamu Personel Seçme Sınavında atanacak kadar puan alan bireylere Pedagojik Formasyonu bizzat kendisinin vereceğini duyurdu. Bu şekilde fen-edebiyat Fakültesi mezunları atanamayan öğretmen sayısının artmasına sebep olamayacak ve atanacak kadar puan alırlarsa da formasyon haklarından da geri kalmamış olacaklardır.

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: ÜNİVERSİTE, ADAYLARI, İÇİN, DÜŞÜŞTE, VE, YÜKSELİŞTE, OLAN, BÖLÜMLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı