Haber Detayı
04 Aralık 2012 - Salı 16:45
 
Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu
Siyaset Haberi
Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

AK PARTİ'NİN YOLSUZLUKLARI

Herkes vergi ödüyor. Soruyor musunuz? Benim ödediğim vergiler nereye harcanıyor diye?

Söyleme özgürlüğü, soru sorma özgürlüğü var mı bizim ülkemizde? Vatandaşın bunu sorması lazım.

Adaletsizlik deyip geçmeyeceğiz. Gelir adaletsizliği derken herkes aynı seviyede gelire sahip olsun demiyoruz ama herkes çocuğunu giydirebilsin yetiştirebilsin. 

Fitre paralarını yiyen kişilerin elini kolunu sallayarak serbestçe sokakta dolaştığı düzene adalet düzeni denmez. O nedenle toplumun vicdanı kanıyor.

Gelmek istediğim nokta, bu yolsuzluk yapanlar gücünü kimden alıyor? Kim bunlara güç veriyor?

9 ekim 1912. Şanlıurfa AK Parti milletvekili Abdulkerim Gök bir kanun teklifi veriyor. Kamu ihale yasasında bir değişiklik ön görülüyor. Yıldırım hızıyla alınıyor gündeme. Kabul ediliyor. 10 Kasım'da yayınlanıyor. Teklifin özü, bazı firmalar kamu ihalelerine katılamıyorlar. Bu yasaklı firmalar nasıl kamu ihalelerine katılırlar? Konu bu.

Sen Şanlıurfa'ya nasıl gideceksin? Yolsuzluk yaptı diye yasaklanan firmaları tekrar kamu ihalelerine soktuğunu nasıl açıklayacaksın?

Bakan çıkıyor kürsüye konuşuyor. TOKİ benim dönemdeki 8,5 yılda ve benden sonraki arkadaşlarımın döneminde TOKİ hakkına açılmış bir dava yoktur diyor. Ekliyor kendisi hakkında bir dava varsa istifa etmeye hazırım diyor. Olaylar görüşülüyor tekrar söz alıyor bir özel şirketler grubunun bankadaki kredelerine TOKİ neden kefiloldu diyor? Bundan dolayı kamu 30 trilyon zarara uğradı mı diyor? Bakan tekrar çıkıyor hayır diyor. Oylanıyor ve yasa geçiyor.

Bu benim zaafımdır. Yani buradan Aykut beyin dediği doğrudur. Bir idareci olarak bu yanlışı görebilmeliydik göremedik diyor. KC olayında biz TOKİ olayında dolandırıldık itiraf ediyorum diyor. Meclis Genel Kurulu'nda inkar ettiğini plan bütçe komisyonunda itiraf ediyor.

AK Parti milletvekilleri vardı, CHP milletvekilleri vardı, MHP'liler vardı hepsinin önünde söz verdi. Soruşturma varsa istifa edeceğim diyordu. İstifa etti mi? Eder mi?

Olay medyaya yansıdıktan sonra başbakan telefona sarılıyor. Konuşurken dikkatli olacaksın, yazılı metnin dışına çıkmayacaksın diyor. Bakanın danışmanlarını arıyor. Aman ha yanlış bir şey söyletmeyin yazılı metni dikkatli hazırlayın diyor. İtiraf etmesin diyor.

Bu telefon görüşmesinden sonra devleti kime soydurduğunu anladın mı? Bu konuşmada sana kim dikkatli konuş diyorsa bil ki devleti soyduran odur. Sesini kes konuşma diyor. Daha ne desin? Devleti soyan yabancı değil biziz diyor. Niye bunu itiraf ediyorsun diyor.

Yolsuzluk hakkında duyarlı olan bütün herkese sesleniyorum. Recep Tayyip Erdoğan konusunda bir ustalık belgesi hazırlasınlar. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yolsuzluk konusunda usta olan birkişi var. Çalarken bir virtüöz gibi çalıyor. Ben yürütme organının başıyım diyordu. Biz biliyoruz zaten. Deniz Feneri davasının sanıkları neden elini kolunu sallayarak dolaşıyor.

Bunlar ahlaktan söz ederler. RTÜK diye bir kurum var. Medyada ahlakı egemen kılacakmış. Başına Deniz Feneri davasında malı götüren insanları ahlak dağıtacak insanların başına getirdiler.

Kamu denetçiliği var. Kamu ihale kurumunun içine yolsuzluk çetesi sokmak şeytanın bile aklına gelmezdi. Kamu denetçiliği getiriyorlar. Kamu denetçisi kimdir? İktidara karşı bireyi savunan kişi demektir. Seçimini birilerine borçluysan onun söylediklerini yapıyorsan onun emrinden çıkmıyorsan kimse kusura bakmasın sen emin kişi olamazsın.

DOKUNULMAZLIKLAR MESELESİ

Söylediğimiz çok açıktır. Kürsü dokunulmazlığı hariç tüm dokunulmazlıkları kaldıralım. Siz TBMM'de iradeye fesat karıştıran biri görmek istermisiniz? Siz TBMM'de halkını değil cebini düşünen bir milletvekili ister misiniz? Biz de hayır diyoruz. Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıkları kaldıralım.

Erdoğan'a sesleniyorum. Yargı zaten senin kontrolünde. İstersen beni hapse de attırabilirsin. CHP her zaman bedel ödemeyi kabul eder.

Dokunulmazlıkları getir adam gibi getir. 135 milletvekili dokunulmazlıkların kaldırılması için elini kaldıracaktır.

Terör örgütü mensuplarıyla kucaklaşma! Asla kabul etmiyoruz. Halkın oyuyla seçilmiş hiç bir milletvekili teröristle kucaklaşmaz. Kabul etmiyoruz. Ama bir soru sormadan geçemiyoruz. Bunlar nerede kucaklaştılar? Orası Türkiye'de değil mi?

Biz ülkemizi seviyoruz, halkımızı seviyoruz, onlara hizmet etmek istiyoruz. Her sorunun çözümü vardır. Yeterki halkı dinleyelim. Yeterki halkın duygularıyla değil haklın aklıyla kendi aklımızı birleştirelim.

4 Aralık dünya madenciler günü. Bugün bütün madenci kardeşlerime başarılar çocuklarıyla mutlu bir hayat diliyorum.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: kılıçdaroğlu, grup, toplantısında, konuştu
Yorumlar
Haber Yazılımı