Haber Detayı
13 Aralık 2012 - Perşembe 16:45
 
112 Açılışın biri de Pasinler'deydi
Ekonomi Haberi
112 Açılışın biri de Pasinler'deydi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapılan 16 milyar TL yatırım bedelli 112 tesisin açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından yapıldı.

112 tesis 12.12.2012 tarihinde Ankara’da yapılan toplu açılışla hizmete alındı. Bu kapsamda Erzurum ilindeki 5 hidroelektrik santrali, 1 sulama projesi ve 6 Otomatik Meteorolojik Gözlem İstasyonu (OMGİ) yatırımlarının da açılışı yapıldı.

Başbakan Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, söz konusu eserlerin kazandırılmasında başta Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. Hizmete açılan eserler hakkında bilgi veren Başbakan Erdoğan, ''Bütün bu eserlerle beraber ülkemiz yeni bir dönemi yaşıyor. Ağaçlandırma projeleriyle yeni bir dönemi yaşıyor. Biz yeşili iddialı bir şekilde korumanın ötesine geçiyoruz. Derdimiz şu: Ülkemiz beton yığınlarına mahkum olmasın. Bir taraftan betonarme binalar yükselirken ne olursa olsun bir diğer taraftan da yeşili ülkemizde artıralım diyoruz. Evlerimizin pencerelerinden baktığımızda sadece beton yığınlarını değil, yeşili de görelim; o havayı teneffüs edelim” diye konuştu.

112 tesisle 2 milyon 345 bin dekar tarım arazisinin suya kavuştuğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, “Toprakların o çatlak dudaklarına su veriyoruz, bunu başarıyoruz. Bu projelerle yılda yaklaşık 8,5 milyar kilowatt.saat hidroelektrik enerji üretimini Türkiye'ye kazandırıyoruz. İstanbul, Trabzon, Sinop, Karabük, Aydın, İskenderun ve Kars'ta 8 milyon nüfusa yılda toplam 614 milyon metreküp içme, kullanma ve sanayi suyunu bu tamamladığımız projelerle temin ediyoruz. Şanlıurfa ile 10 ilçe, 20 yerleşim birimi ve bin 540 dekar araziyi taşkınlardan koruyoruz” dedi.

ERZURUM’DA KARANLIĞA SON

112 tesis açılışı kapsamında Erzurum’da hizmete alınan 5 adet Hidroelektrik Santral (HES) Projesiyle; Güllübağ Barajı ve HES ile 314 milyon, Aksu Regülatörü ve HES Projesiyle yılda 86 milyon, Sırakonaklar HES ile yıllık 60 milyon, Tuzlaköy - Serge Regülatörü ve HES ile 49 milyon, Dumlu Regülatörü ve HES ile yılda 11 milyon kilowatt.saat enerji üretilecek. Böylelikle 5 adet HES’in toplam yıllık enerji üretimi 520 milyon kilowatt.saati geçecek. Erzurum’a hayat verecek hidroelektrik santrallerinin toplam maliyeti ise yaklaşık 535 milyon TL oldu.

Erzurum Pasinler Regülatörü Projesiyle, Pasinler Ovası’nda 7 bin dekar arazinin sulanmasına başlandı. Toplam maliyeti 10 Milyon TL olan projenin su kaynağını Hasankale Çayı üzerinde yer alan Pasinler Regülatörü oluşturacak.

Erzurum’da ayrıca hizmete alınan 6 adet OMGİ (Otomatik Meteroloji Gözlem İstasyonu) ile hava durumu tahminlerinde isabet oranı yükselecek.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Murat ÇANKAYA
Etiketler: 112, açılışın, biri, de, pasinlerdeydi
Yorumlar
Haber Yazılımı